می نویسیم پس زنده ایم

ده فرمان نویسندگی

نویسنده :میلاد ماهیار
تاریخ:سه شنبه 12 خرداد 1394-02:27 ب.ظ

نویسنده کیست؟
Image result for ‫نوشتن‬‎
نویسنده در لغت کسی است که می نویسد، اما این تعریف عام همه را نویسنده می کند! پس واقعا نویسنده کیست؟

نویسنده از نظر من فردی است که اثری یکتا از افکار و تجربیات خود در زمینه های مختلف خلق و آن را به صورت متن در قالبی انتخابی منتشر می کند، پس طبق این تعریف کسی که مطالبی را  جمع آوری و کتابی را منتشر می کند نویسنده نیست.

نویسنده فردی است مسئول که افکار و تجربیات خود را در جهت بهتر کردن زندگی افراد در طیف های اجتماعی کوچک یا گسترده منتشر می کند یک نویسنده باید مسئول باشد چون با انتشار افکار مسموم جامعه ای را مسموم و با انتشار افکار سالم ، جامعه ای را به سعادت خواهد رسانید. حتی نویسنده ای که با هدف سرگرمی مخاطب می نویسد مطالبی را به مخاطبش خواهد آموخت.

البته قضاوت افکار یک نویسنده با من یا شما یا هیچ کس دیگر نیست. قضاوت افکار نویسنده با وجدان نویسنده است سوال هایی که باید هر نویسنده ای از خود بپرسد  این است که آیا با هدف به دست آوردن شهرت یا پول و مقام دست به نوشتن متن مورد نظر خود زده یا واقعا دغدغه ای فراتر از این مسائل داشته؟ آیا قدمی برای حل مشکلات طیف مخاطبش برداشته یا تنها افکار خودش را بر آنها دیکته کرده؟ آیا در نوشته خود تنها شعار داده یا واقعا به بیان مساله پرداخته و تصمیم را بر عهده شعور مخاطب قرار داده است؟

پس از سالها تلاش در عرصه ادبیات به این نتیجه رسیده ام که یک نویسنده فعال باید چندین نکته را در عادت های نوشتاری خود رعایت کند که سعی کردهام ده مورد از مهمترین آنها را با عنوانی جذاب به خواننده گرامی و دوست داران نویسندگی انتقال دهم.

فرمان اول - یک نویسنده باید هر روز بنویسد!
نویسنده ای که هر روز نمی نویسد هیچوقت متن خود را به سر انجام نخواهد رسانید، پیشنهادم این است که فرمی در اکسل تهیه کنید و هر روز تعداد لغاتی را که نوشته اید را در آن یادداشت نمایید و روز هایی را که ننوشته اید را علامت بزنید و به جای بررسی کردن اینکه چرا ننوشته اید شروع به نوشتن کنید که چرا حداقل یک ساعت وقت نداشته اید که بنویسید و چه کار مهمتری از نوشتن داشته اید؟ آیا دلیل شما برای نداشتن حداقل یک ساعت وقت برای نوشتن منطقی بوده است؟ آیا وجدان شما دلایل شما را می پذیرد یا خیر؟

فرمان دوم - یک نویسنده باید مطالعه کند! 

مطالعه بیشتر مطالب دایره واژگانی شما را افزایش خواهد داد یک نویسنده کم  یا بی مطالعه نویسنده نیست و هر چه بنویسد قبل از او به گونه ای دیگر بیان شده یا نوشته شده است باید آنقدر در زمینه ای که می نویسید و حتی زمینه های دیگر مطالعه کنید که بدانید وقتی می نویسید چیزی را نوشته اید که شخص دیگری قبل از شما آن موضوع را ننوشته است یا مسائلی که وی بیان کرده را تکمیل یا با یافته های جدیدی ارائه داده اید. وقتی می نویسید فیلم تماشا نکنید زیرا تحت تاثیر قرار خواهید گرفت!

فرمان سوم - یک نویسنده باید شعور مخاطبش را به رسمیت بشناسد!

فردی یا افرادی که آثار شما را خواهند خواند ممکن است از شما باهوش تر باشند اما حتی اگر این طور هم نباشد هر مخاطبی شعوری برای درک مطلبی که می خواند دارد پس به مخاطب خود خط ندهید و تصمیم گیری را به مخاطب واگذار کتید و برایش سخنرانی نکنید! هیچوقت لازم نیست غروب آفتاب را برای مخاطب خودتان به تصویر بکشید وقتی بنویسید غروب آفتاب مخاطب با توجه به تجربه های خودش غروب را در ذهن خودش تصویر خواهد کرد.

فرمان چهارم - جلسات نقد کتاب نویسنده هرگز بیان کننده توان یا ضعف وی در امر نویسندگی نیست!

اگر کسی شما را به نقد کشید از آن استقبال کنید و تصمیم بگیرید آیا نقد انجام شده برای شما مفید است یا خیر و مهم تر از آن آیا نقد انجام شده اساس علمی دارد یا خیر؟ اگر کسی به شما بگوید از داستان شما خوشم نیامده این نقد اصولی نیست! چون ممکن است دیگران از داستان شما خوششان بیاید و سلیقه مخاطب تنها در این جمله تاثیر گذار بوده است. ولی اگر به شما بگوید از داستان شما خوشم نیامده چون کاراکتر های استفاده شده پیش زمینه و انگیزه ای برای اتفاقات موجود در داستان نداشته اند یا اتفاقی که در داستان شما افتاده دلیلی بر وجودش در کتابتان موجود نیست نقد را قبول کنید. اما به خاطر داشته باشید که هیچ کدام از این نقد ها نشانه ضعف یا توان شما نیست بلکه نشان دهنده تجربه هایی است که باید کسب کنید یا کسب کرده اید.

فرمان پنجم - یک نویسنده باید با تکنولوژی آشنا باشد!

تاریخ نوشتن با قلم و خودکار سال هاست که تمام شده است هر چند ممکن است شما به من یا حتی دیگران به شما خرده بگیرند که نوشتن با خودکار و قلم حس دیگری دارد و مقدس محسوب می شود اما از این خرافات بپرهیزید آنچه که مقدس است افکار و تجربیات نویسنده است نه وسیله مورد استفاده وی در بیان آنها! پس سعی کنید به روز باشید اگر از نرم افزارهایی مانند scrivener استفاده نمی کنید حداقل از word استفاده کنید که بدانید هر روز چند صفحه و چند کلمه نوشته اید ، یکی دیگر از مزیت های نوشتن با نرم افزار ها آسیب نزدن به درختان و حداقل خراب نکردن کاغذ ها و امکان اصلاح راحت متن مورد نظرتان است . لازم نیست ایده های خود را جایی بنویسید وقتی استیکر های ویندوز یا درون برنامه های نویسندگی وجود دارد وقتی می توانید صدای خود را ضبط کنید چرا به طور اختصار ایده خود را بنویسید؟

فرمان ششم - وقتی چیزی می نویسید آن را به پایان برسانید!

نگران چیزهایی که نوشته اید نباشید بگذارید سیل افکارتان شما را تا جایی که می خواهید ببرد و هرگز تا قبل از اینکه نقطه پایان را نگذاشته اید به اصلاح متن خود نپردازید بگذارید داستان یا متنی که می نویسید به انتها برسد و بعد به ویرایش آن بپردازید اگر در وسط کار ویرایش را شروع کنید هرگز متن مورد نظر خود را تمام نمی کنید یا حداقل ایده ها و فرصت های جدیدی را که برای کشف داشته اید را از دست خواهید داد.

فرمان هفتم - نا امید نشوید!

هر نویسنده ای حتی نویسنده مورد علاقه شما وقتی می نویسد به بن بست می خورد، وقتی به بن بست خوردید زور نزنید! دست از تایپ بکشید( نه اینکه قلم را پایین بگذارید!) بروید بیرون یا چیزی بخورید یا کتابی بخوانید یا هر کار دیگری جز نوشتن را انجام دهید بعد از چند ساعت برگردید و متن خود را بدون اصلاح کردن از اول یا در صورت طولانی بودن از ابتدای قسمتی که در آن به بن بست رسیده اید بخوانید و ایده هایی که ذخیره کرده اید مرور کنید حتما چیزی برای نوشتن خواهید داشت.

فرمان هشتم - اگر نویسندگی حرفه شماست باید با آن حرفه ای برخورد کنید!

محلی برای نوشتن خود داشته باشید لازم نیست حتما مانند نویسندگان خارجی در کافه ها بنویسید اما نباید روی تختان و در حالی که لباس خواب پوشیده اید این کار را انجام دهید حداقل لباس خواب خود را عوض کنید و پشت یک میز شروع به تایپ کنید یا از خانه بیرون رفته و در یک کتابخانه یا پارک جایی که پریز برق برای شارژ کردن وسیله نوشتاری شما موجود است بروید. برای حرفه خود ارزش قائل شوید مکان کار شما محل خواب شما نیست!

فرمان نهم - خودتان را مجازات نکنید!

درست است که شنیده ایم هر نویسنده ای اولین ناقد متن خودش است اما خودتان را مجازات نکنید، نقدی که به خود می کنید باید بر اساس علم و استوار به اصول نقد باشد هیچوقت به خودتان نگویید چیزی که نوشته ام خوب نیست و من استعدادی در نوشتن ندارم شما نیستید که تاثیر گذار بودن یا نبودن متنتان را مشخص می کنید بلکه مخاطب شماست که تصمیم می گیرد آیا کتاب شما خوب است یا خیر! و این را بدانید که هرگز نخواهید فهمید که چند نفر کتاب شما را خوب و چند نفر آن را دور ریختنی می دانند!

فرمان دهم - نگران نباشید که مادرتان چه فکری می کند!

مهم نیست که چه کسی چه نظری درباره نوشتن شما دارد آیا نوشته شما را خجالت آور و سطح پایین حواهند خواند یا خیر ، به این فکر کنید که خودتان چه نظری درباره نوشته خودتان دارید آیا با توجه به مطالعاتی که داشته اید و تحقیقاتی که انجام داده اید و آثاری که در موضوع کاری خودتان خوانده اید نوشته شما ارزشمند است یا خیر نوشتن یک موضوع که ممکن است از نظر شما با مخالفت اخلاقی ، سیاسی  و یا ... مواجه شود بی شک عدم توان شما را در نویسندگی نشان خواهد داد سعی کنید به دور از شعار زدگی و داد کشیدن حرف و فکر خود را به گونه ای صحیح در لفافه یا غیر توهین آمیز و منطقی بیان نمایید.


در پایان باید بگویم که این ده فرمان ذکر شده مانند فرمان های حضرت موسی از طرف خدا نیست و من مسلمانم و قبول دارم که انسان جایز الخطاست اما عقیده دارم که مواردی که ذکر کردم با اینکه فرمان مسلم نیست اما رعایتشان حتی اگر شما را تبدیل به نویسنده ای بزرگ نکند حداقل می تواند سطح نوشتاری شما را یک پله ارتقا دهد.

میلاد ماهیار


نوع مطلب : آموزشی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
فرناز
سه شنبه 26 خرداد 1394 03:56 ب.ظ
سلام
روزتون بخیر و شادی
به نظر من این ده فرمان اصول اولیه نویسندگی هستن.
خیلی جالب بود ممنونم
پاسخ میلاد ماهیار : ممنون از نظر و لطف شما
مریم گودینی
سه شنبه 12 خرداد 1394 08:24 ب.ظ
واقعن از این ده فرمان خیلی خوشم اومد امیداورم دوستانی که در حوزه نویسندگی هستند از این فرمانها استفاده کنند و باعث پیشرفت هر چه بیشتر متن و آثار داستانی خاهد بود
پاسخ میلاد ماهیار : ممنون
من هم امیدوارم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو